41. Tallinna vanalinna päevad kutsuvad vanalinna värske pilguga vaatama

2.–4. juunini toimuvad 41. Tallinna vanalinna päevad täidavad traditsiooniliselt ka sel aastal vanalinna tänavad, hoovid ja rohealad mitmekülgse ning kaasahaarava programmiga. Festivali selleaastane juhtmõte “Värske vaade” keskendub kogukondlikule kultuurile ja vanalinnale kui kestlikule linnaruumile.

UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Tallinna vanalinna on rõhutatud kui unikaalset rikkaliku ajalooga paika, mis meelitab Eesti pealinna igal aastal tuhandeid turiste. 41. Tallinna vanalinna päevad vaatavad vanalinna uudse nurga alt. Festivali juhtmõttest lähtuvalt on eesmärk võimestada kogukondlikku kultuuri ja tegevust, mistõttu valmib selle-aastane kava tihedas koostöös asumis tegutsevate kultuuriasutuste ja -kollektiivide, muuseumite, seltside ning kogukonnaga. Samuti pööratakse tähelepanu vanalinnale kui ainulaadsele linnaruumile ja elukeskkonnale. Nii otsitakse vanalinna päevadel vastuseid küsimustele, kuidas oleks asumis mugav elada ja aega veeta nii lastel, täiskasvanutel, vanematel inimestel, aga ka lemmikloomadel. Kolmepäevane festival keskendub ka rohelisele elukeskkonnale ning sportimis- ja liikumisvõimalustele vanalinnas.

Tallinna kesklinna vanema Monika Haukanõmme sõnul on vanalinn paik, mis säilitab endas küll kultuuripärandit, kuid lisaks on see kaasaegne ja tulevikku vaatav elukeskkond. „Vanalinn ei ole kõigest ajalugu, vaid palju-palju rohkemat. 2023. aasta vanalinna päevad esitavad küsimuse siinsele kogukonnale ja ka külalistele, kuidas milline võiks olla uudne vanalinn? Vaatame seda väärtuslikku linnaruumi värske pilguga,“ ütles Haukanõmm.

Juhtmõttest “Värske vaade” on kantud nii 41. korda toimuva linnafestival kujunduskeel kui ka kogu programm, mis toob publiku ette peamiselt vanalinnas tegutsevad või paigaga tihedalt seotud esinejad ja sündmused. Nii näeb festivali lavadel ülesastumas armastatud Eesti artiste ning koostöös vanalinna muuseumitega valmib tihe muuseumiprogramm. Vanalinna päevade kava peegeldab ka Tallinnale omistatud Euroopa rohelise pealinna tiitlit – toimuvad liigirikkuse tuurid bastionaalvööndis ning arutletakse vanalinna kui rohelisema elukeskkonna võimaluste üle. Toompargis tegutseb traditsiooniliselt lastele ja peredele suunatud Lahela, kus põnevaid tegevusi leidub läbi kolme päeva nii suurematele kui ka väiksematele. Tornide väljakul asub aga vanalinna päevade pärimusküla, kus leiab aset 35. rahvusvaheline pärimuspidu Baltica.

41. Tallinna vanalinna päevade programm avaldatakse alates aprilli lõpust järk-järgult veebilehel vanalinnapaevad.ee. Tallinna vanalinna päevade tegemistel saab silma peal hoida Facebookis ja Instagramis

 

Loe ka teisi uudiseid