Muusikalis-visuaalne rännak vana linna kadunud kirikus ERKI PÄRNOJA

Püha Katariina kirik Vene 14a, Tallinn

Vanalinna Päevade ajal teeb kontsertideks uksed valla Katariina kirik, mida võib natuke salapäraselt nimetada kadunud kirkuks just seetõttu, et pärast põlengut aastal 1532 ei ole see võimas hoone Ladina kvartalis täitnud enam jumalakoja ülesannet. Erilise kiriku-kontserdisaali täidab muusika ja helidega Erkki Pärnoja, visuaalse pildi ja värvide maailma loob Alyona Movko- Mägi. Erki Pärnoja on muusik, helilooja ja multiinstrumentalist, kelle loomingut iseloomustab meloodiline ja melanhoolne helikeel, mis segunedes põhjamaistes toonides helguse, lihtsuse ja igatsusega innustavad kuulaja kujutlusvõimet. Oma viienda albumi, koorile ja ansamblile kirjutatud teose, “Anima Mea” avaldas ta aprillis 2021. Märtsis 2022 näeb ilmavalgust aga tema esimene klaveripalade EP “Volga: Six Pieces for Piano”, mis ilmub rahvusvahelise klaveripäeva puhul. Pilet 10 eurot, piletid müügil Fientas ja Piletilevis.

10EUR

Muusikalis-visuaalne rännak vana linna kadunud kirikus KULNO MALVA

Püha Katariina kirik Vene 14a, Tallinn

Vanalinna Päevade ajal teeb kontsertideks uksed valla Katariina kirik, mida võib natuke salapäraselt nimetada kadunud kirikuks just seetõttu, et pärast põlengut aastal 1532 ei ole see võimas hoone “ladina kvartalis” täitnud enam iial jumalakoja ülesannet. Erilise kiriku-kontserdisaali täidab muusika ja helidega Kulno Malva, visuaalse pildi ja värvide maailma loob Alyona Movko- Mägi. Kulno Malva, pärimusmuusik, akordionist ja helilooja tõestab, et akordion ei ole ainult lõbus peopill, vaid ka instrument, mille saatel mõtiskleda ja vaimul puhata lasta. Ta on loonud hulga soololugusid, kus otsib sügavust, rahulikkust ja läbitunnetatust, korduste maagial kõlavat muusikat. Kontserdil kõlavad lood Kulno Malva kolmandalt sooloalbumilt “Akordionimeditatsioonid” (2021). “Akordionimeditatsioonid” on alati oma kõla otsingul viibivale Kulno Malvale kolmas sooloalbum. Kulno ütleb ise nii: “Albumile on saanud väga isiklik muusika, mis puudutab mind ennast sügavuti ja viib rändama. Muusika. mis võimaldab sügavat lõdvestust. “ “Kulno Malva stiil on ainulaadne ja eristuv. Lood on üles ehitatud bassiostinatole, motiivide kordusele, tämbrite vaheldumisele ning kuhjumisele. Hõrgud meeli õrritavad klastrid ja turvaline, muretult kerge dünaamika loob ainulaadse keskkonna, kus ajal pole tähtsust ja muusika võtab kogu vastutuse hüperreaalsuse eest, kuhu kuulaja tõmmatakse.” Tarmo Noormaa, Ajakiri Muusika mai 2021. “Eelkõige võimaldavad „Akordionimeditatsioonid” võtta aega. Seda näitavad ka aukartustäratavad minutinumbrid – ots tehakse rahulikult lahti 11-minutilise looga. Edasi tulevad riburadapidi motiivilised, lausa mantratena kõlavad palad ning võib juhtuda, et pärast paari loo kuulamist leiad end nõudepesu või poeskäigu ajal samu viise ümisemas.” Kaisa Kuslapuu, Müürileht, mai 2021. Kulno Malva on mänginud ansamblites Svjata Vatra, Nikns Suns, Lepaseree, Hajameelsed Kunznikud, Duo Malva & Kirsipu, Duo Malva & Priks. Alates 2018. aastast koosseisus Riffarrica. Pilet 10 eurot, pääsmed müügil Fientas ja Piletilevis.

10EUR

Gongitseremoonia

Püha Katariina kirik Vene 14a, Tallinn

Kõik pühakirjad, seal hulgas ka piibel, räägivad, et maailm sai alguse ühest helist: “Kõigepealt oli sõna ja sõna on heli, mis oli jumala juures”. Vanalinnapäevadel on linnarahval võimalus osa saada võimsast Gongitseremooniast Katariina Kirikus, kus toome tähelepanu vaimsetele väärtustele, et toetada meie vaimset tervist. Gongitseremoonia on kontsert-meditatsioon, millega pühitseme inimeseks olemist, inimese teekonda, hingepuhtust ning südamega maailma tunnetamist ja nägemist. Loome rahustava, tasakaalustava, helge ja armastava ruumi, kus kahe tunni jooksul on võimalus aeg maha võtta, rahuneda, lõdvestuda, mõtiskleda ja akusid laadida. Häälestume ühiselt kaastundele, mõistmisele, teineteise toetamisele, vabadusele, elurõõmule, inspiratsioonile, loovusele, helgele tulevikule ja armastusele. Tseremoonia viivad läbi elukaaslased Tiina Karjatse ning Andres Põhjala. Gongitseremoonial mängime planetaarseid gonge – Päike, Maa, Kuu, Marss ja Veenus, Jupiter, Neptuun, Sedna, Chiron. Kõlavad ka teised harmoonilise kõlaga pillid nagu kristallhelikausid, tiibeti helikausid, trummid, kõristid, ookeanitrumm, vihmapill, tuulekellad, parmupill, laul jm Võimas tseremoniaalne helidemüsteerium pakub uudset kogemust igaühele vanusest sõltumata. Nii saab külastaja endaga kaasa äratundmise harmoonilisest võnkumisest, mis jääb helisema tema keharakkudes ja südames. Vanalinna ruum saab rikkamaks tasakaalukamate, rõõmsate ja ilusalt helisevate inimeste kaudu. GONG on võimsa ja kõikehõlmava kõlaga püha pill, maailma üks vanimatest instrumentidest, mis aitab oma müstilise ja ülemhelide rikka kõlaga saavutada sügavat lõdvestumise seisundit. Hommikumaa filosoofia järgi aitavad GONGI orgaanilised helid vabaneda hirmudest ja teistest negatiivsetest emotsioonidest. Sukeldudes gongihelide ookeani, lahustuvad meid igapäevaelus painavad küsimused ja probleemid. GONGI helid tasakaalustavad organismi viies aju alfa – teeta tasanditele. See aitab aga kaasa loovuse suurenemisele ja mitmekordistab immuunsussüsteemi aktiivsust. Meie mõtted, tunded, emotsioonid, sõnad ja teod on samuti vibratsioon, mida kiirgame endast väljapoole. Läbi gongihelide saame oma vibratsiooni korrastada, muuta ja tasakaalustada. Nii on väga levinud tagasiside gongimeditatsioonidelt ja -tseremooniatelt, et inimesed tunnevad end peale seda puhanuna, värskena, näevad probleemidele lahendusi, leiavad küsimustele vastuseid, kogevad sisemist rahu, rõõmu, õndsust, inspiratsiooni – ja loovusepuhanguid.