Tallinna vanalinna päevadel kõlab klassikaline ja keskaegne muusika

Tallinna vanalinna päevade programmis on mitmeid silmapaistvaid klassikalise muusikakontserte nagu Tallinna Kammerorkestri tasuta kontserdid Mustpeade majas.  Lisaks on programmis Vox Clamantise ülesastumine Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus, kus tuleb esmaettekandele Helena Tulve teos “Gloria”.

Koostöös Tallinna Kammerorkestriga toimub Mustpeade majas laupäeval 3. juunil kaks kontserti. Esmalt on kavas Birgitta festivali avatud proov “Crisis”, kus on võimalik jälgida Birgitta festivalil etenduva koomilise ooperi ettevalmistusprotsessi. Proovisaalis on koos Tamar Nugisega Tallinna Kammerorkester ja dirigent Tõnu Kaljuste. Õhtusel kontserdil tulevad aga koos Robert Traksmanni ja Hans-Christian Aavikuga esitamisele Tallinna Kammerorkestri juubelihooaja sarja “Kontsertmeistrid” säravaimad hetked. Kavas on nii Biberi, Schuberti kui Mozarti heliteosed. 

Lisaks tasuta kontsertidele on huvilistel võimalik 3. juunil Mustpeade majas ka niisama ringi uudistada. Vanalinna päevade kavas on kaks giidituuri, mis tutvustavad Mustpeade maja ajalugu ja Mustpeade vennaskonda ning mis viivad osalejad suurjoonelise hoone salapaikadesse, kuhu kontserdipublik ja linnarahvas tavaliselt ei satu. 

Ühe vanalinna päevade tippsündmusena toimub aga Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus Vox Clamantise kontsert “Gloria”, kus kõlab muusikat läbi kahe aastatuhande. Lisaks gregooriuse laulule püha Kolmainu püha repertuaarist ja Tournai missale XIV sajandist tuuakse esmaskordselt publiku ette ka Helena Tulve esikteos “Gloria”. Helena Tulve heliloomingus leiab tihti prantsuse spektraalmuusikat, Gregoriuse koraali ja idamaise muusika jooni. Traditsioonilisest väljendusvahenditest enam huvitab teda toorheli, selle tekkimine, muundumine ja kadumine (mikrointervallika). 

Klassikalist ja keskaegset muusika kõlab Tallinna vanalinna päevade ajal teisteski asukohtades. Nii tutvustab kiriku organist Liina Rahuoja Oleviste kiriku Walckeri töökojas valminud orelit, millele järgneval orelikontserdil kõlavad eri heliloojate vaimulikud heliteosed; Tallinna Püha Vaimu kirikus esineb koguduse organist Olga Gams; Tallinna Peeter-Pauli katedraalis tuleb ansambli Sine Nomine poolt esitamisele muusikat Palestrinalt, de Victorialt, Allegrilt, Vivaldilt jt heliloojatelt. Lisaks on vanalinna päevade programmis ka III Tallinna rahvusvahelise orelifestivali Reval 2023 kontserte. 

Ülevaate vanalinna päevade tihedast muusikaprogrammist leiad siit.

41. Tallinna vanalinna päevad toimuvad 2.–4. juunini. Seekordse festivali fookuses on kestlik linnaruum, keskkonnasõbralik ning kogukondlik kultuur ning pealkirja “Värske vaade” all kohtuvad festivalilavadel ja ümbruses tegutsevad kultuuriasutused, -kollektiivid, muuseumid, teatrid, loomeinimesed, kogukond ning külalised. 

Kokku on kolme päeva jooksul kavas üle 40 tasuta kontserdi ja kokku enam kui 300 sündmust. Vaata kava vanalinnapaevad.ee 

 

Loe ka teisi uudiseid