Tallinna Vanalinna Päevade meeskond kutsub kõiki uurima põnevaid lugusid ja legende Tallinna vanalinnast, et need suve alguses Vanalinna Päevade ajal etenduse, kontserdi, ekskursioonina või mõnes muus vormis publiku ette tuua.

Lood võivad tulla tänasesse päeva välja, olgu need siis seotud meile kõigile tuntud Kuku Klubiga, Kultase kohvikust või mõnest muust toredast kohast, inimesest, sündmusest jne.

39. Tallinna Vanalinna Päevad „LOOD JA LEGENDID“ toimuvad 3.-6. juunil. Ürituse programm avalikustatakse märtsi alguses SIIN

„Pikale veninud koroona aeg on kurnanud kõiki eestlaseid, eriti valusalt on epideemiast tulenevad piirangud tabanud UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvat ja nii eestlaste kui turistide jaoks ühte olulist objekti – Tallinna vanalinna. Sellest raskest ajast taastumiseks on tuleb teha teadlikke samme. Pole mõtet jääda lootma kiirele turismi taastumisele, küll aga saame ise panustada oma kultuuripärandi säilimisse ja populariseerimisse ja elu taaskävitamisse. On aeg koguda ja jagada ka teistega põnevaid lugusid Tallinnast ning äratada Tallinna vanalinn suveks taas ellu! Nagu teame, väljub mõnigi ajaloost tuntud lugu reaalsuse raamidest ja hakkab elama oma elu, kasvades ja muutudes legendiks. Tallinn on selliste lugude poolest eriti rikas ja Tallinna Vanalinna Päevade programm annab võimaluse legendid ning lood erinevaid väljendusvahendeid kasutades ellu äratada.

Kõik on oodatud panustama selle aasta programmi ning lisaks on võimalik taotleda toetust oma ideekavandi elluviimiseks“ selgitas Vanalinna Päevade juht Anne Velt kogumistalgute ideed.
„Vanalinna paljudest legendidest olgu näiteks üks kuratlik lugu siinkohal meenutatud…See on Kuradi tantsutoa või Kuradi pulma legend, mis räägib kergemeelsest majaomanikust, kes kogu oma maise vara laiali pillas ja siis kuskilt ilmunud salapärasele tundmatule oma maja ülemise korruse peopidamiseks rentis. Muidugi oli tingimuseks, et keegi sellest salapärasest peost mitte midagi näha või kuulda ei tohtinud, muidu kaotab ta elu. Majaomanik võttis pakkumise vastu, tõllad vurisesid kokkulepitud ajal ukse ette, tuled süttisid, kostus imeilusat muusikat ja põrandad vappusid tantsusammudest. Kui kell lõi üks, jäi kõik vakka, nagu poleks pidu olnudki. Majaomanik sai ilmselt suure rikkuse osaliseks, sest jutud räägivad, nagu elanuks ta peale seda pidu paremini kui eales varem. Samal ajal suri aga äkki tema kammerteener, kes kohale kutsutud preestrile jõudis enne siitilmast lahkumist kõrva sosistada, et nägi majas pealt kuradi pulma. Eks inimese uudishimu on salapäraste asjade puhul teadagi suur ja ju ta siis piiluma läks. Majaelanikud olid hiljemgi kuulnud seal majas samme, mis kostuvat kuskil teise ja kolmanda korruse trepi vahel. Majaomanik lasi aga selle peretoa kinni müürida ja selleks, et varjata kasutamata tuba, lasknud ta maalida väljaspoole kinnimüüritud kohale nii akna kui kardina. Nii ongi praeguseni aadressil Rataskaevu 16 asuv maja kolmanda korruse fassaadi kõige vasakpoolsem aken maalitud,“ tutvustas Velt ühte kuulsat legendi.

Rahalist toetust saavad taotleda põhiteemale vastavad kavandid, mida plaanitakse teostada vanalinnas või linnamüüriga piirneval haljasalal.

NB! Taotluste esitamine toimub kuni 15. veebruarini Tallinna projekti- ja tegevustoetuste infosüsteemi iseteeninduskeskkonnas mittetulundus.tallinn.ee
Otsuse kavandi lülitamisest vanalinna päevade programmi teeb komisjon hiljemalt 1. märtsiks.
Laske ennast vanalinnal inspireerida, legende ja lugusid leidub pea iga maja kohta!

Jaga Sõpradega