Fotonäitus “Light series / Valgusseeriad” Kerttu Kruusla

Pika jala müür Tallinn

Light Series aka Valgusseeriad tuletavad meile kõigile meelde, et me vaataks enda sisse ja näeks valgust, mida me ise kanname. Valgusseeriad annavad sümboolselt edasi paljale silmale nähtamatut - seda, mis meiega energeetiliselt toimub. Me kõik oleme tavalised oma erilisuses. Valgusseeriate üks kandev mõte seisneb selles, et meie enda maagia on meie sees olemas. Seda ei pea otsima väljastpoolt. Suletud silmad annavad edasi endasseminekuga kaasnevat rahu ning lahtilaskmist ümbritsevast mürast. Kerttu Kruusla (1991) on Viljandimaalt pärit visuaalkunstnik. Omandades haridust Viljandi Kultuuriakadeemias, etenduskunstide visuaaltehnoloogia erialal ning spetsialiseerudes multimeediale, avastas ta enda jaoks fotograafia, millega on tegelenud viimased 7 aastat. Kerttul on suur huvi ja soov näha inimeste sisse, mõistmaks nende sees toimuvat. Visuaali kaudu soovib ta edasi anda oma tundeid ning peegeldada maailmale seda, mida näeb teistes. Kerttu fotomaailm on mitmetahuline: selles on moodi, müstilisi fotokollaaže, valgusmaale ja sügavaid must-valgeid jäädvustusi. Lisaks fotograafiale tegeleb Kerttu joonistamise, laulmise, graafilise kujundamise ja hennamaalingutega. Üle kõige armastab Kerttu viljeleda olesklemise kunsti - eriti mõnus on seda teha kodujõe ääres.

“Joonistatud lood・Tallinna Vanalinn” Eva Reiska (alias Jukotari)

Vanalinna Muusikamaja Uus 16c, Tallinn

Näitusel olevad joonistused said loodud ajal, mil Eesti ja ka suurem osa maailmast olid suletud. Nii said muidu maailmas rändava kunstniku reisi sihtkohtadeks Tallinna Vanalinna munakiviteed, peenete detailidega hooned ja kitsad kõrvaltänavad, asudes vaid jalutuskäigu kaugusel kodust. Kohad, mida ta on lapsest saati lõpmatu arv kordi külastanud. Neil avastusretkedel tajus kunstnik, et tunne millegi puudusest võib olla inspiratsiooniks näha, mis on võimalik siin ja praegu. Reisimine algab, kestab ja lõpeb alati meis endas. Näitus suunab vaatlejat püsima uudishimulikuna, ka juba tuttavas keskkonnas. Kunstnikust: Pärast rakendusarhitektuuri eriala edukat lõpetamist Tallinna Tehnikakõrgkoolis (2015) otsustas kunstnik aasta reisida, et näha maailma, õppida uusi oskuseid ja kogeda erinevaid kultuure. Aastasest ümbermaailmareisist sai viis aastat eluõpet erinevais maailmapaigus ning kogetu jagamist Eestis näituste, kunstiprojektide ja festivalide raames. Kunstiloome on Eva Reiska jaoks väiksest saati olnud viis elu tundma õppida. Mõistmaks reisil olles uusi kohti ja kogemusi, joonistas ta igapäevaselt (algselt pildistamise asemel). Kaheksa aastat igapäevast joonistuspraktikat on kunstniku enda kogemusel aidanud muuta meeleseisundeid ning suhtumist ellu. See muutus väljendub selgelt ka paberile talletatud joontes. Praegusel hetkel keskendub Eva (alias Jukotari) peamiselt installatsioonidele, maalimisele ja ruumiloomele. Ja muidugi Eesti taasavastamisele! Rohkem infot leiab: www.jukotari.com Tallinna Vanalinna Päevade raames kutsub kunstnik kõiki huvilisi registreerima end joonistamise töötuppa või õigemini töölinna, sest minikursus toimub Tallinna Vanalinna tänavail. Linnaruumi Visandamise TÖÖTUBA Tallinna Vanalinna Päevade raames kutsub kunstnik kõiki huvilisi registreerima end joonistamise töötuppa või õigemini töölinna, sest minikursus toimub Tallinna Vanalinna tänavail. Töötoa tagamõte on õppida tundma nii ennast kui ka ümbritsevat maailma joonte keeles. "Kõige olulisem kunsti loomise juures on suhtumine või meeleseisund, milles seda tehakse. Mis iganes see siis on, seda ka looming edasi kannab. Antud töötoa eesmärk on nautida protsessi ja julgustama tegema tegevust ennast. Et selleni jõuda, siis kõige esimene samm on sisemise kriitikuga sõbrunemine ja ära tundmine, millal kriitika on edasiviiv jõud ja millal […]

“Südamlikult suvesse” Tarrvi Laamann

Müürivahe 10 tänaval Müürivahe 10, Tallinn

Sündmus pealkirjaga “Südamlikult suvesse" on Tarrvi Laamanni kunstiprojekt, kus kunstnik töötab linnaruumis. Eesmärk on lisada tänavapilti vürtsi ja pakkuda avastamisrõõmu kõikidele Tallinna Vanalinna Päevade külalistele. Kunstiprojekti idee on tuua kunst ja tolle reaalajas tegemine (live paint/print) stuudiost tänavale, andes sellega hallile Tallinna vanalinna müürile elu, sära ja kaua oodatud suve pidulikkuse. Müürivahe 10 tänavale on paigutatud maalilõuendid ja tegutseb kunstnik, publik saab jälgida ja osaleda ka ise loomeprotsessis. Tarrvi Laamann (sünd 29. november 1973) on Eesti juurtega kunstnik ja rännumees, kes peab juba viimased paarkümmend aastat oma teiseks koduks Jamaica saart. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia graafika eriala (MA) ja täiendanud end Jaapanis ning Indias. Tarrvi on külalislektor Eesti Kunstiakadeemias, Kõrgem Kunstikool Pallases ja on alates 1994. aastast Eesti Kunstnike Liidu liige. Laamann lisab: “Võtan oma loominguga ümbritsevast meeldiva, ehk hea vibratsiooniga impulsi ja toon selle vaatajani, kasutades selleks erinevaid tehnoloogiaid. Kutsun seda keskkonnast optimistlikku impulssi leidmist ja hilisemat loomingulist väljendust: Tarrvinismiks.” Vaata ka: www.mixcloud.com/reggaetarrvi/ www.instagram.com/tarrvi.laamann/ www.facebook.com/TarrviLAAMANN www.saatchiart.com/TarrviLAAMANN/

“AB IMO PECTORE” Astri Müül ja Ade Lehtse

Antoniuse Gild Vene 12, Tallinn

"Kogu hingest, kogu südamest" Tsüanotüüpia oma juhuslikkuse võluga on kindlasti üks neist tehnikatest, mis pakub piiramatut inspiratsiooni. Esmakordselt puutusime sellega kokku Muhu prindil, rahvusvahelises graafikute suvelaagris. Sellest alates oleme nautinud katsetamist nii looduslike materjalide, kiledele prinditud fotodega kui ka joone ja väljalõigete kasutamisega. Näitusel „AB IMO PECTORE“ eksponeerime oma viimase aja loomingulisi katsetusi. Ade Lehtse on õppinud Eesti Kunstiakadeemias nahakunsti ja ka kunsti- ja kunstiajaloo õpetajaks. „Päris elus“ töötab Tallinna Linnamuuseumis, vabal ajal katsetab erinevate põnevate graafikatehnikatega, millega on osalenud erinevatel näitustel. Astri Müül on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia moekunstniku erialal, töötanud graafilise disainerina, viimasel aastakümnel õpetab tudengeid EEK Mainoris. Lisaks moekunstile ja tekstiilimaalile on ta alati valmis õppima midagi uut, eriti, mis puudutab graafikatehnikaid. Näitusel osalemist alustas Astri eelmisel sajandil.

“Fantaasiaaed” Okeiko

Lahela (Snelli park) Toom-Kooli 23, Tallinn

Näitus "Fantaasiaaed". Kunstnik Okeiko rõõmustab lapsi ja täiskasvanuid oma tegelastega Shnelli tiigi ääres asuval Laste alal nimega “LAHELA” . Okeiko kasutab oma loomingus erinevaid meediume, kuid ütleb ise,et tema peamiseks eesmärgiks on väljendada vaid üht - olemasolemise rõõmu! Oma tegelasi kutsub Okeiko ”kukujukudeks” ning just neid Laste alalt ka tänavu leida võib. Okeiko tööpõld on lai, lavakujundus, festivali dekoratsioonid, seinamaalid, VJ kontsertidel (video projektsioonide loomine kontsertidel-muusikasündmustel), kleepsud, ise trükitud siiditrükis t-särgid, värviraamat, postkaardid, helkurid, sokid (algselt koostöös Sokisahtliga, nüüd Suvaga), lastelaulude app’i animatsioonid ja kujundus, veebidisain, logod, plakatid, kuivnõela tehnikas graafika trükk, maal, plaadikujundused, fotograafia, video.

Muuseumijooga – Linna(muuseumi) õhk teeb vabaks!

Kiek in De Kök (5.korrus) Komandandi tee 2, Tallinn

Pilet 9 euri, piletid eelmüügis Fientas Unusta vanalinnapäevade sigin-sagin ja tule mõnusalt lõõgastuma. Esmakordselt toimuvad Tallinna Linnamuuseumi kahes filiaalis hommikused avatud joogatunnid. Haara kaasa joogamatt ning ammuta endasse rikastav-rammestavat muuseumiõhku armastatud joogatreenerite juhendamisel.

Ekskursioon Toompea lossis, eesti keeles

Toompea loss Lossi plats 1a, Tallinn

Riigikogu hoone tähistab sel aastal oma 100. juubelit. Tule ja avasta, milline näeb välja loss seest poolt ning millega seal täpsemalt tegeletakse. Kõik tuurid on EELREGISTREERIMISEGA ning seda saab teha läbi Tallinna Vanalinna Päevade kodulehe. Kiirustage, kuna kohtade arv on piiratud.

Lasteaedade kõnnak “Käime Koos Vanalinna Päevadel”

Vabaduse väljak Vabaduse väljak 9, Tallinn

Lasteaedade kõnnak "Käime Koos Vanalinna Päevadel" toimub sel aastal juba 8-ndat korda. Kõnnak on traditsiooniline mudilastele suunatud tervise liikumise sündmus, mille käigus lasteaialapsed liiguvad rõõmsalt koos teiste omaealistega vanalinna piirkonnas. Kõnnaku käigus toimuvad toredad sportlikud tegevused. Kõnnaku algus ja lõpp on Vabaduse Väljakul. Kõnnaku eesmärgiks on teavitada, olla toeks ja kaasa aidata laste liikumisarmastuse ja -harjumuse kujunemisele, mis aitab neid edaspidi kehalist aktiivsust säilitada ja leida endale sobiv spordiala, millega edaspidi tegeleda. Kõnnaku projektijuhiks on Sirje Soovik, kes on aastaid kepikõndi harrastanud ja paljusid teisigi eestimaalasi tervisekõnnile õhutanud.

Audiorännak “Elu ilu. Hortus Musicuse radadel koos Andres Mustoneniga”, eesti, vene ja inglise keeles

Suurgildi hoone Pikk 17, Tallinn

Osalemine muuseumipiletiga 8€ / 6€. Näitusel “Muusika aed. Hortus Musicus 50” – Suurgildi hoone suures saalis. Audiorännakus viib Eesti muusikalegend ja Hortus Musicuse asutaja Andres Mustoneni hääl külastaja teekonnale läbi ansambli juubelinäituse. Vitaalne ja erudeeritud muusik räägib kuulajale Hortusest lugusid, mis on peidus eksponaatide vahel, juhib tähelepanu pisiasjadele, mida ehk ise ei oskakski vaadata ja kuulab koos külastajaga ansambli väga erinevatel aegadel esitatud muusikat. Rännakuks tuleks varuda sõltuvalt külastaja süvenemise soovist 1,5-2 tundi

6€ – 8€
Recurring

“Suurgildi otsimismäng peredele”, eesti ja vene keeles

Suurgildi hoone Pikk 17, Tallinn

Pilet 8/6 EUR, perepilet 16 EUR, tagab sissepääsu kõikidele Suurgildi hoone näitustele. Tule ja uudista perega Burchardi ennenägematuid aardeid Suurgildis. Mänguleht peredele juhatab muuseumi varakambritesse, kus asuvad kõige esimesed esemed, mida kollektsioneeris apteeker Burchard. Tänu tema kirglikul hobile, sai pandud alus ka Eesti Ajaloomuuseumi kogudele!

6€ – 16€

Andrus Kivirähki audiolavastus “21 mälestust”

Teatri- ja Muusikamuuseum Müürivahe Tänav 12, Tallinn

Muuseumipiletiga 6/3 EUR, eesti keeles Püsinäitusel “Lood ja laulud”- üle maja. Teatri- ja Muusikamuuseumis saab kuulata Andrus Kivirähki audiolavastust “21 mälestust”, kus Eesti teatri- ja muusikainimeste isiklikud asjad räägivad oma lugu Eesti tuntud näitlejate häältega. Nii näiteks saavad meenutusteks sõna Voldemar Panso soni, Ants Lauteri mootorratas, David Otto Wirkhausi kornet, aga oma elukäigust pajatab ka hülge maost tehtud torupill. Oma hääle on eksponaatidele andnud Ivo Uukkivi, Margus Prangel, Mait Malmsten, Aarne Soro, Jaan Rekkor, Margus Tabor, Taavi Teplenkov, Tambet Tuisk, Tõnu Oja, Harriet Toompere, Katrin Pärn, Ülle Kaljuste, Kalju Orro, Kersti Heinloo, Liisa Pulk, Piret Simson, Peeter Oja, Kersti Kreismann, Riho Kütsar, Ago Anderson ja Jan Uuspõld.

Ekskursioon Toompea lossis, eesti keeles

Toompea loss Lossi plats 1a, Tallinn

Riigikogu hoone tähistab sel aastal oma 100. juubelit. Tule ja avasta, milline näeb välja loss seest poolt ning millega seal täpsemalt tegeletakse. Kõik tuurid on EELREGISTREERIMISEGA ning seda saab teha läbi Tallinna Vanalinna Päevade kodulehe. Kiirustage, kuna kohtade arv on piiratud.

Recurring

Dominiiklaste klooster 1246

Dominiiklaste klooster Müürivahe 33, Tallinn

Ajalootuur Tallinna dominiiklaste kloostrist. Osalemine muuseumipiletiga 5€, tagab ka fotonäituste külastamise. Kuraatori juhendamisel saate tavapärasest palju põhjalikuma ülevaate, kuidas jõudsid dominiiklased Tallinna ja rajati püsiv klooster 1246 ning mis sellest edasi sai. Näidatakse ka katkendeid filmidest, mille võtted on seal toimunud.

Töötuba “Lõbusad helkuriga tutikesed”

Tornide väljak Nunne 4, Tallinn, 10133

Kell 11-15 on võimalik kooligruppidel osaleda käsitöö õpitubades. Õpitubade kestus on 45 minutit ja osalustasu 2 eurot inimese kohta. Õpitoad toimuvad igal täistunnil algusega kell 11, 12, 13 ja 14. Töötubades saavad osaleda vaid registreeritud grupid. Õpitubadesse registreerumine ja lisainfo: monika@folkloorinoukogu.ee Värvikirevaid rõõmupaelu on enda kaunistamiseks vanal ajal ikka pruugitud. Töötoas punume rahvusliku paela, millele anname lisaväärtust helkurribadega, mis on pimedal ajal hädavajalikuks abimeheks, aga ka isikupäraseks kaunistuseks koolikotile. Töötuba juhendab Lembe Maria Sihvre. Maria Lembe on tekstiilikunstnik, kelle eriline armastus kuulub just rahvakunstile. Ka tema igapäevased tööd-tegemised on inspireeritud vanadest mustritest, püüdes kasutada võimalikult palju traditsioonilisi töövõtteid ja kodumaiseid materjale. Eriti tore on anda uus elu väärikatele tekstiilidele ja materjale viimase lõngajupini ära kasutada. Ikka esiemade moodi.  

Töötuba “Loovtrükk ja vabajoonistus tekstiilile”

Tornide väljak Nunne 4, Tallinn, 10133

Kell 11-15 on võimalik kooligruppidel osaleda käsitöö õpitubades. Õpitubade kestus on 45 minutit ja osalustasu 2 eurot inimese kohta. Õpitoad toimuvad igal täistunnil algusega kell 11, 12, 13 ja 14. Töötubades saavad osaleda vaid registreeritud grupid. Õpitubadesse registreerumine ja lisainfo: monika@folkloorinoukogu.ee Hea materjali jätkuv kasutamine ja uue väärtuse loomine on tänapäeval taas au sisse tõusnud. Töötoas valmib vahva kott, mida uhkusega kanda. Loovtrükkimiseks on suur valik erinevas mõõdus trükipakke ning šabloone, tekstiilvärvid, tekstiilmarkerid. Töötuba viivad läbi Eve Mahhov (vabajoonistus) ja Kätli Saarkoppel (loovtrükk). Eve, kunstnikunimega Matagor, on illustraator ja tekstiilidega eksperimenteerija, kes on lõpetanud EKA Vabade Kunstide eriala. Kätli on lõpetanud TÜ Viljandi kultuuriakadeemia ning armastab käsitööd ja rahvuslikku pärandit, samuti hindab heas seltskonnas tekstiile loovtrükkida.

Töötuba “Ürdisoola valmistamine”

Tornide väljak Nunne 4, Tallinn, 10133

Kell 11-15 on võimalik kooligruppidel osaleda käsitöö õpitubades. Õpitubade kestus on 45 minutit ja osalustasu 2 eurot inimese kohta. Õpitoad toimuvad igal täistunnil algusega kell 11, 12, 13 ja 14. Töötubades saavad osaleda vaid registreeritud grupid. Õpitubadesse registreerumine ja lisainfo: monika@folkloorinoukogu.ee Kõneleme töötoas ravimtaimede kasulikkusest, raviomadustest ning nende kasutamise võimalustest. Valmistame maitsva, tervisliku, kodumaistest ürtidest ürdisoola, mis muudab meie toidu tervislikumaks, aga ka kordades lõhnavamaks. Ja kindel on see, et omamaine kodustest tingimustes valmistatud ürisool aitab meil kõigil vähendada ökoloogilist jalajälge. Töötuba viib läbi Karepa Ravimtaimeaia perenaine Katrin Luke. Karepa Ravimtaimeaia tooteid saab ka kaasa osta! Lisaks saab iseseisvalt uudistada näitust „Ravimtaimed ja ravimtaimedest valmistatud ravimid“.

Töötuba “Teesegu valmistamine”

Tornide väljak Nunne 4, Tallinn, 10133

Kell 11-15 on võimalik kooligruppidel osaleda käsitöö õpitubades. Õpitubade kestus on 45 minutit ja osalustasu 2 eurot inimese kohta. Õpitoad toimuvad igal täistunnil algusega kell 11, 12, 13 ja 14. Töötubades saavad osaleda vaid registreeritud grupid. Õpitubadesse registreerumine ja lisainfo: monika@folkloorinoukogu.ee Nagu nimigi ütleb, on ravimtaimed kasulikud selleks, et inimesi erinevatest tõbedest terveks ravida. Töötoas räägime sellest, kuidas ja mille puhul erinevaid taimi kasutada ning kuidas taimeteed valmistada. Lõpetuseks segame kokku endale sobiva tervisliku teesegu. Töötuba viib läbi Karepa Ravimtaimeaia perenaine Katrin Luke. Karepa Ravimtaimeaia tooteid saab ka kaasa osta! Lisaks saab iseseisvalt uudistada näitust „Ravimtaimed ja ravimtaimedest valmistatud ravimid“.

Giidiga näitus “Mets kui sahver ja apteek”

Tornide väljak Nunne 4, Tallinn, 10133

Kell 11-15 on võimalik kooligruppidel osaleda käsitöö õpitubades. Õpitubade kestus on 45 minutit ja osalustasu 2 eurot inimese kohta. Õpitoad toimuvad igal täistunnil algusega kell 11, 12, 13 ja 14. Töötubades saavad osaleda vaid registreeritud grupid. Õpitubadesse registreerumine ja lisainfo: monika@folkloorinoukogu.ee Tutvustame näitusel nii taimi kui taimedest tehtud ravimeid haiguste lõikes. Jagame õpetust, kuidas ravimeid valmistada ning kindlasti leiab näitust uudistades hulgaliselt kasulikke ideid, mida suvisel ajal ise korjata ja varuda. Näitusel saab näha nii pilte taimedest, aga neid ka päriselt vaadata, katsuda, maitsta ja nuusutada. Koos saab maitsta kuuseokka jooki ning kibuvitsasiirupit. Töötuba viib läbi Karepa Ravimtaimeaia perenaine Katrin Luke. Karepa Ravimtaimeaia tooteid saab ka kaasa osta! Lisaks saab iseseisvalt uudistada näitust „Ravimtaimed ja ravimtaimedest valmistatud ravimid“

Recurring

“EA” videoinstallatsioon, Emily Aalde

Mündi 2 Mündi 2, Tallinn

Videoinstallatsioon EA 2022 Videoinstallatsioon “EA” on Emily Aalde loominguline projekt, mille teostusel suunas teda isiklik huvi videokunsti vastu. Eksperimenteerides erinevate esteetiliste ja tehniliste lahendustega, rakendab ta videokunsti mitmekülgsust ning pakub omalt poolt üht võimalust, kuidas seda defineerida. Videoinstallatsioon on jagatud osadeks, mis on olulised nii eraldiseisvalt kui üksteist täiendades. Seega on teost võimalik vaadata nii järk-järgult kui ka tervikuna. Inimese loomuses on pöörata tähelepanu liikuvatele objektidele. Läbi animatsiooni keskendub Emily erinevatele liikumistele ning kuidas nende juhuslik harmoonia või ebakõla mõjutab inimtaju. Videoinstallatsiooni täiendab korduv ja rütmiline elektrooniline heliteos, mille eesmärk on tekitada vaataja teadvuses fokuseeritud seisund ja soosida ajataju kadumist. Mitme erineva meediumiga tekitatud polürütmilisus ja voolavus on märgatavad läbi graafika, animatsiooni, video, teksti, foto ja heli ning nende omavahelise võimestamise. Viieosaline videoinstallatsioon võtab kokku Emily Aalde viimase viie aasta kunstiõpingute teekonna ja dokumenteerib kunstnikuks kujunemise märgilisi teetähiseid. Kunstnik on lähenenud igale videoteosele eraldi ja isiklikul tasandil, et märgata enda jaoks olulisi õppetunde ja südamelähedasemaid kunstimeediume. Iga video on asetatud kiirpildikaamera Polaroid fotost inspireerituna raami, millel on kirjas koordinaadid asukohtadele, mis on tema jaoks olnud sellel teekonnal olulised: Vana Anatoomikum Tartus, Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut, Trondheimi Kunstiakadeemia Norras, Saint Louise muusikakolledž Itaalias ja Tallinn, kus autor hetkel elab. Tänuavaldus lõputöö juhendaja Krista Arenile ja heliteostusega aidanud Alessandro Di Masole. Lühibiograafia Emily Aalde on lõpetanud integreeritud kunst, muusika ja multimeedia eriala Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis. Lisaks on ta õppinud Trondheimi Kunstiakadeemias ning osalenud erinevates kunstiprojektides Norras ja Itaalias. Multidistsiplinaarse kunstnikuna on Emily loomingus eriline koht kompositsioonil, värvidel, abstraktsusel ning põhjamaisusel. Hetkel tegutseb Emily vabakutselise visuaalkunstnikuna.

Ekskursioon Toompea lossis, eesti keeles

Toompea loss Lossi plats 1a, Tallinn

Riigikogu hoone tähistab sel aastal oma 100. juubelit. Tule ja avasta, milline näeb välja loss seest poolt ning millega seal täpsemalt tegeletakse. Kõik tuurid on EELREGISTREERIMISEGA ning seda saab teha läbi Tallinna Vanalinna Päevade kodulehe. Kiirustage, kuna kohtade arv on piiratud.