9. juunil astub lavale kõrgetasemeline taiko-trummide ansambel TeamEn (Yosuke Oda, Abe Kazunari ja Miku Shibata) ja Liisi Koikson Trio (Liisi Koison – vokaal, Raun Juurikas – klahvpillid, Martin Petermann – löökpillid).

TeamEn – tuleb 2024 aastal välja uue kavaga tutvustades Jaapani traditsioonilist muusikat ja kultuuri ka laiemale publikule Eestis ning Soomes. TeamEn teeb koostööd ka Liisi Koiksoniga, kus kaunis naishääl harmoneerub imeliselt Jaapani müstiliste trummide ja flöödiga. Põhjamaa põimub Jaapaniga.

Jaapanis usutakse, et taiko trummidel on spirituaalne tähendus ja puhastav jõud. Just neid pille kasutatakse shinto rituaalides.

TeamEn lühituvustus

Jaapani Taiko-trumme kasutatakse nii klassikalises- kui rahvamuusikas. Kuigi sõna “wadaiko” tähendab Jaapanis suurt, paksu trummi, võivad need muusikainstrumendid olla väga erineva suurusega. “Taiko” võib tähistada ka gruppi või musitseerimisstiili. Taiko-trummide valmistamisel kasutatakse suuri ja vanu puid (peamiselt jaapani jalakas, hobukastan). Trummid on kahelt poolt kaetud loomanahkadega, sobivaimaks peetakse 3-4 aastaste mustade lehmade nahku. Häälestuse seisukohalt on kahte tüüpi trumme: byou-daiko, mida ei saa häälestata ja shime-daiko, mida saab häälestada. Nahad on pingutatud suhteliselt tugevalt.
Trummide läbimõõt võib olla väga erinev, alates 30 cm (ko-daiko) kuni 2 m ja enam (o-daiko). Kõige suuremad Taiko-trummid kaaluvad mitu tonni. Populaarseim on pikliku kujuga Nagado-Daiko, mida iseloomustab sügava tämbriga heli.

Jaapanis mängitakse suuri trumme tihti just suvistel festivalidel, niiskes ja subtroopilises kuumuses, mis muudab inimesed “laisaks ja uniseks”. Usutakse, et taiko-trummide põrinas on pinget ja kirge, mis aitab sellest unisusest üles äratada. Põlisusundi Shinto järgi on kogu maailm hingestatud. Päike on jumal, kuu on jumal, samuti vihm ja mägi. Shinto pühamutes asuvate Odaiko’de (suurimad taiko trummid) põrin kutsub pühamusse loendamatu arvu Shinto jumalaid. See on ühtlasi ohvriand, kutse ja tänu jumalustele.
Trummipõrinas kogeme, missugune draama, põnevus ja pinge tekib Jiuchi (saaterütm), Ouchi (põhirütm) ja Ma (paus) vaheldumises ning kuidas mitme inimese koostööst ja ühisest kirest tekib harmoonia.

Elukutseline Jaapani taikotrummar Yosuke Oda on oma 20-aastase karjääri jooksul esinenud lisaks Jaapanile enam kui 30 välisriigis. Tema motoks on “Ela täiel rinnal” ja ta soovib mõjutada ka publikut tegema sama, andes oma fenomenaalse trummimänguga edasi positiivset energiat. Yosuke on pühendanud Taikole kogu oma elu ja soovib esitada väljakutseid taiko etenduskunstide uutele vormidele, kasutades taiko trumme Jaapani kunsti ja kultuuri laiemaks tutvustamiseks kogu maailmas.

Taiko, Jaapani traditsiooniliste tantsude ja laulude, teetseremoonia, keraamika ja teiste oma kodumaa traditsiooniliste oskuste omandamiseks liitus Yosuke kuulsa KODO Taiko Arts Ensemble’Iga. Parimate õpetajate käe all sai temast suurepärane artist, kes osales KODO kontsertreisidel Jaapanis (Suntory Hall), Ameerika Ühendriikides (Carnegie Hall, Boston Symphony Hall), Kanadas, Itaalias, Prantsusmaal (The Palais Garnier), Saksamaal, Belgias, Austrias, Luksemburgis, Portugalis, Šveitsis, Norras, Soomes, Taanis, Kreekas, Ühendkuningriigis, Hispaanias, Iirimaal, Horvaatias, Türgis, Iisraelis, Vietnamis, Austraalias, Brasiilias, Argentiinas, Hongkongis jne. 2017. aastal lahkus ta ansamblist KODO, et keskenduda soolokarjäärile. Ta lõi oma ansambli TEAM EN ja annab sellega järjest edukamaid kontserte eri riikides. Yosuke on teinud koostööd mainekate kollektiividega (BLUE MAN GROUP, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia,
Zakir Hussain, Carlos Núñez, New Japan Philharmonic, Opera national de Paris, BRAHMAN, BLØF,
Kento Mori, Damián Bolotin, Orquesta de Instrumentos Autóctonos y Nuevas Tecnologías Untref (Singapur) jt. Ta on õpetanud Taiko-trummidel mängimise kunsti arvukates workshop´ides üle maailma.

Lisaks Yosuke Odale ühinevad 2024. aasta suvel Eesti ja Soome kontsertturneel.

Abe Kazunari, kes on olnud maailmakuulsa taiko grupi KODO liige 14 aastat. Pärast karjääri lõpetamist KODOs naasis ta oma koduprefektuuri Ehimes, Niihama linna. Ta on olnud sooloartist ja väga viljakas artist mitmes žanris reisides oma muusikaga üle kogu maailma. Näiteks Prantusmaal Avingnoni muusikafestivalil, Rootisi Göteburgi ooperi ja tantsu ansambli liikmena, Saaremaal Mustjala festivalil jne. 2024 aastal ilmus tema plaat “Purify”.

Miku Shibata, kes on olnud oma kodukoha taiko grupi liige praktiliselt sünnist saadik. Miku on esinenud paljudel kodumaistel ja välismaistel muusikafestivalidel. Miku on ka muusikaõpetaja kuulmispuudega lastele. Miku on aidanud erivajadustega lastel kuulata muusikat oma kehaga Himejis juba 10 aastat.