PÄRIMUSKÜLA
3.-5. juunil 2022 seavad end Tornide väljakul sisse Tallinna Vanalinna Päevade pärimusküla ja pärimuspidu Väike-Baltica.
Reedel, 3. juunil toimub koolinoorte pärimuspäev, kus saavad osaleda pärimushuvilised lapsed ja noored ning Tallinna tantsupäev, kuhu ootame Tallinna Rahvatantsujuhtide Seltsi ja Tallinna Lõõtsaklubi eestvedamisel osalema kõiki noorte- ja täiskasvanuterühmi, et ühiselt hooaega lõpetada.
Laupäeval, 4. juunil toimub Väike-Baltica s.o pärimuspäev ja osalusfestival, mis koondab terve päeva jagu erinevaid tegevusi pillimängijatele, tantsurühmadele, laulurühmadele ja jutuvestjatele. Mida tähendab Väike-Baltica? Igal kolmandal aastal toimub Eestis Baltica pärimusfestival. Selleks, et nina pikast ootamisest norgu ei vajuks, võttis Eesti Folkloorinõukogu nõuks viia pärimuspeo vaheaastatel läbi Väike-Baltica festivali.
Pühapäeval, 5. juunil võtavad lava üle Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi rühmad ning tuulutame koos Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liiduga rahvarõivaid.
Tallinna Vanalinna Päevade pärimusküla ja Väike-Baltica pärimuspäeva korraldab Eesti Folkloorinõukogu.
Toetajad: Kultuurkapital, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Tallinna linn, Kesklinna valitsus.

VALI KUUPÄEV
03. JUUNI
04. JUUNI
05. JUUNI
03. JUUNI
Tornide väljak
Eesti Folkloorinõukogu pärimusküla
Võimalus tutvuda Eesti käsitöömeistrite loominguga ja osaleda töötubades.
Kõik kolm päeva: Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu rändnäitus „Pärand elab!“
12:00-13:00
Tornide väljak
Koolinoorte pärimuspäev, 1.-6. klass
Pärimuspäev ootab kooliõpilasi pärimuspäevale jalga keerutama. Kõige parem uudis on see, et eelnevaid oskusi pole vaja, sest tantsude selgeks õppimine toimub kohapeal ja on kõigile jõukohane. Lisaks toimuvad ka erinevad töötoad, kus on võimalik meisterdada või õppida tundma taimi. Töötubades saavad osaleda vaid registreeritud grupid.
Koolinoorte pärimuspäeva viivad läbi tantsuansambli Leesikad tantsijad ja pillimehed koos oma kunstilise juhi Kristiina Siiaga.
Registreerumine ja lisainfo: monika@folkloorinoukogu.ee
13:00-14:00
Tornide väljak
Koolinoorte pärimuspäev, 7.-12. klass
Pärimuspäev ootab kooliõpilasi pärimuspäevale jalga keerutama. Kõige parem uudis on see, et eelnevaid oskusi pole vaja, sest tantsude selgeks õppimine toimub kohapeal ja on kõigile jõukohane. Lisaks toimuvad ka erinevad töötoad, kus on võimalik meisterdada või õppida tundma taimi. Töötubades saavad osaleda vaid registreeritud grupid.
Koolinoorte pärimuspäeva viivad läbi tantsuansambli Leesikad tantsijad ja pillimehed koos oma kunstilise juhi Kristiina Siiaga.
Registreerumine ja lisainfo: monika@folkloorinoukogu.ee
16:30-17:30
Tornide väljak
Tallinna Prantsuse Lütseumi Tantsuansambel Leesikad
18:00-20:00
Tornide väljak
Tallinna Tantsupäev
Kõik tantsurühmad on oodatud Tallinna Vanalinna Päevade pärimuskülas toimuvale Tallinna Tantsupäevale. Esimese tunni sees tantsitakse ühiselt Tallinna Lõõtsaklubi saatel tuntud pärimus- ja seltskonnatantse, pärast seda saab veel ühiselt vabas vormis jalga keerutada. Tallinna Tantsupäeva korraldab Tallinna Rahvatantsujuhtide Selts koostöös Tallinna Lõõtsaklubiga.
20:30-22:00
Tornide väljak
Rahvatantsuselts Pääsuke
04. JUUNI
11:00-12:00
Tornide väljak
Pärimusküla rongkäik Viru Värava juurest läbi vanalinna Tornide väljakule
Läbi vanalinna kulgevasse rongkäiku on oodatud kõik pärimuspeost osavõtjad. Rongkäigus laseme kõlada pillilugudel ja lauludel. Kuulgu kogu pealinn – siit me tuleme! Teekonnal teema vahepeatusi, kus mängime ühe pilliloo ja tantsime. Pikema peatuse teeme Raekoja platsi pealaval kl 11, kus esitame 2-3 lugu. Sealt suundume lõpp-peatusesse Tornide väljaku pärimuskülla.
11:15-11:30
Tornide väljak
Pärimusküla avamine
11:30-12:30
Tornide väljak
Pärimustantsude õpituba, eestvedajad Kristiina Siig ja Leesikad
Õpituba on hea ettevalmistus, et saaks enesekindlalt keerutada jalga Juunijämmist osavõtvate pillimeeste pilli järgi – kell 13.00-13.45 Tornide väljakul ning kell 15.00-16.00 Raekoja platsil. Kui aga oma tantsuoskusega veel avalikkuse ette astuda ei julge, tule ja võta seda lihtsalt kui võimalust pärimustantsudega lähemat tutvust teha. Tutvume kindla- ja vabavormiliste tantsudega. Mis on mis ja milles seisneb erinevus? Õpime reinlendrit, kihnu tangot, kolmõpuari, ingliskat ja kupparimuorit. Õpitoas õpitud tantsumeloodiaid mängitakse Juunijämmil ja lisaks aitavad omandatud uued oskused kaasa minna ka teiste, vähem tuttavate lugudega. Õpituba viivad läbi Leesikate tantsijad ja pillimehed ning nende õpetaja Kristiina Siig.
13:00-13:45
Tornide väljak
Juunijämm, eetsvedajad Krista Sildoja ja Ott Kaasik
Pillimeeste ühismusitseerimine, rahvakeeli jämm, koondab igas vanuses pillimänguhuvilisi, kel juba hea mänguoskus tagataskus ning kes on harjunud mängima ka kõrva järgi. Pillidevalik on eriilmeline – kokku sobivad mängima nii kandled kui kitarrid, viiulid ja saksofonid, rääkimata lõõtspillidest ja mandoliinidest. Koos võetakse ette meie pärimuse raudvarasse kuuluvad tantsu-, laulu- ja pilliviisid, muusikat tehakse seadmata kujul – kokkumäng sünnib “siin ja praegu”. Kõik esitused on ainukordsed ning kõlavad sellisena vaid sellel samal hetkel kokku tulnud seltskonna poolt.
Juunijämmil kõlavad pärimuslikud palad ning repertuaar koos nootide ning õpetusvideotega on üleval Jaanuarijämmi lehel: Juunijäämist osavõtmiseks valmista ette lood sektsioonidest “Pärimuslikud omamaised laulud ja pillilood” ning “Kõigile tuntud seltskonnatantsuviisid”.
14:00-15:15
Tornide väljak
Regilaulutuba “Rännakud maal, vetel ja teises ilmas”, eestvedajad Janika Oras ja Väike Hellero
Läbi aegade teel olles lauldud. Regilauludes jutustatakse sageli rännakutest – karmile sõjateele, tormisele merele, külluslikule imemaale, salapärasesse teise ilma, aga ka vennale naist tooma või lihtsalt õhtul oma koju. Otsige üles ja võtke kaasa oma teekonnalaulud, et saaksime teha põneva avastusretke ühte teistsugusesse maailma, kus ei lennatud lennukiga ega suheldud reaalajas üle ookeanide, vaid ületati vahemaid kas maad ja vett mööda liikudes või siis piirideta kujutlusvõime abil.
15:30-16:30
Tornide väljak
Jutuvestjate mõõduvõtt
Võistu juttude vestmine, kus jutuvestjad püüavad üksteist üle trumbata.
16:30-17:45
Tornide väljak
Tantsulaulud, eestvedajad Ülemakstud Rentslihärrad
Eesti pea kogu lõppriimiline rahvalaul on seotud tantsudega, on üsna vähe uuemaid laule, mis ei oleks tantsitavad, ikka on uute viiside seas polkad, valsid, reinlendrid. Ka uutele ja moodsatele pilliviisidele on värsisepad omakeelseid sõnu juurde meisterdanud, mõnikord isegi niivõrd tabavaid, et vanu tantse on hakatud nimetama uute sõnade järgi. Kuidas aga lähevad sõnad ja kas tantsimise ajal neid laulda saab, seda näeme kohapeal. Tantsulaule võtavad eest Ülemakstud Rentslihärrad.
18:00-19:30
Tornide väljak
Muusikute mõõduvõtt, eestvedaja Lauri Õunapuu
Olgu sa laulu- või pillimees, mees või naine, noor või vana – oled oodatud meie rahvamuusikute mõõduvõtmisele. Osaleda on lubatud vaid eesti pärimusmuusika või -lauludega.
Osalemiseks valmista ette: kaks pärimusmuusika pala, millest üks on valsimõõdus, üks mitte valsimõõdus (polka, reilender, marss, regiviis vms) ning valitud paladest üks peab olema kindlasti laul (kas pillisaatega või ilma); kena ports labajalavalsse, mida läheb tarvis, kui jõuad välja lõppvooru.
Esimene voor: Iga osaleja esitab ühe valsimõõdus ja teise mittevalsimõõdus loo. Zürii hääletuse tulemusel esiletõusnud kolm säravaimat muusikut saavad end veelkord proovile panna, et selgitada välja päeva tublim tantsitaja, muusikute mõõduvõtu võitja.
Lõppvoor: Finaal kolme tublima vahel toimub labajalavalsside voor, kus lakmuspaberiks on tantsijad. Kolm finalisti mängivad või laulavad kordamööda üksteisele mängukorda sujuvalt üle andes, viis ei tohi katkeda, lugu ei tohi korduda ja tantsijad ei tohi seisma jääda.
Eestvedaja Lauri Õunapuu – muusik, rahvamuusikaharrastaja ja hobifolklorist. Laiemalt tuntud ansamblitest Ülemakstud Rentslihärrad ja Metsatöll, ühtlasi Eesti Folkloorinõukogu juhatuse esimees ja Eesti Vaimse kultuuripärandi nõukogu liige.
19:30-21:00
Tornide väljak
Peolaualaulud, eestvedajad Jaan Sarv ja korporatsioon Rotalia meeskoor
Lookas peolaual leiab süldi, salati, kohvi, koogi, konjaki, veini ja muu hea-parema vahele alati ruumi ka mõne laulu jaoks. Eriti hästi mahub laul peolauale, mis pole niivõrd lookas, vaid pigem kasinapoolne. Mida kesisem peolaud, seda rohkem ruumi lauludele. Laul mahub ka lauale, mis polegi niiväga pidune, vaid pigem nukrapoolne – laul sobib nii lohutajaks kui ka tujutõstjaks. Egas laul peolauas loo veel laulupidu. Kui just peolauas ei juhtu olema laulupeorahvas, mil peolauast saab laulupeolaud. Juhtub ka laulupeorahvas peolauas laulu tegema, kõlab peolauas laulupeopeolaualaul. Egas peolauda ei tulda keelt väänama! Ikka laulma seda, mis parajasti hingel, meelel ja keelel – ilma hinnanguta, ilma aplausita – nii hästi või halvasti kui parajasti osatakse ja välja tuleb, mis pähe kargab ja valla pääseb. Peolauas kõlab ühtviisi hästi nii sünnipäevalaul, vanaisa lapsepõlve lemmiklaul, vaarisade sajandite tagune regitarkus, äraleierdatud estraad, kõrva ussitav popphitt, noore mehe kuraas, kui ka neiu kustumatu armuhüüd. Peolaualaul on aastakümnetega mällu sööbinud, memme hiirekõrvadega lauluvihikusse kirjutatud, pillikoti põhjas kortsunud laululehel, tudengi needitud kaantega nahkköitelises buršilaulikus, südametega palistatud pulmalaulikus või kriiskava ekraaniga telos, näpuviibutuse kaugusel. Peolauda juhtub teinekord ka põrguoreliks sõimatud lõõtsill, lärmakas kortsmoonik, malevaelu näinud kitarr või härdalt unistav suupill. Peolauas võib ju olla eeskava, kuid alati on spontaansust – juhtub ootamatusi, tuntakse kohmetust ja piinlikkust, kuid peamiselt siiski rõõmu, sest peolaualaul kõlab just nüüd ja praegu. Alati, kordumatult. Eestvedajad Jaan Sarv ja Rotalia mehed.
12:00-17:30
Neitsitorni amfiteater

Eestimaa Rahvuste Ühendus Neitsitorni amfiteatris
12.00 Eesti Ukrainlaste Kongress: Ukraina folklooriansambel “Perelaz”, juht Volodõmõr Potapenko. Rahvalaulu solist Katarina
12.30 Tallinna Mari Seltsi ansambel ja solistid, juhid Anna Mišina-Makeev ja Galina Karpenko
13.00 Eesti Juudi Kogukonna Duo Ma-s-ka bänd, solistid Marika Juralnik ja Jekaterina Erlich
13.30 Tšuvaši Kultuuri Seltsi ansambel “Palan”, juht Galina Rõbalko
14.00 Udmurdi Ühingu ansambel “Ošmes”, juht Pavel Kutergin
14.30 Eestimaa Poolakate Seltsi “Polonia” ansambel “Laikonik”, juht Valentyna Mielcerek
15.00 Tallinna Mustjõe Gümnaasiumi vokaalstuudio “Prima”, juht Margarita Kulagina
15.30 Kasahhi Kultuuriühingu “Abai” noored solistid Baškiiri seltsi solist Ilnur Hairullin
15.50 Seto lauluselts “Sõsarõ”, juht Elvi Nassar
16.10 Eesti-Mordva Seltsi folklooriansambel “Vastoma”, juht Antonina Simberg
16.25 Eesti Aserbaidzaani noortekeskus “IRS”, muusik Äli Hüsejnli (rahvusinstrument – KAMANTŠA)
16.55 Ukraina pühapäevakool “Nadija”, juht Ljudmilla Ramjak
17.25 Ukraina Folklooriansambel “Žurba”, juht Volodymir Leibjuk
17.45 Kontserdi lõpp
Eestimaa Rahvuste Ühenduse asutamis-kuupäevaks loetakse 24. septembrit 1988 - päeva, mil toimus I Eestimaa Rahvuste Foorum. (Loe edasi)
Ühendusse kuuluvate Eestis elavate etniliste rühmade esindajad otsustasid teadlikult ja vabatahtlikult toetada eestlaste võitlust riikliku iseseisvuse eest. Tunnustamaks ühe esimese kodanikuühenduse tegevust Eesti omariikluse taastamisel ja sellele järgnenud konstruktiivset koostööd Eesti Vabariigi hüvanguks, on rahvastikuminister kuulutanud 24. septembri Eesti rahvusvähemuste päevaks.
ERÜ esindab Eesti vähemusrahvuste huve, säilitab, arendab ja tutvustab siin elavate vähemusrahvuste emakeelt ja kultuuri, hoiab nende identiteeti ja tavasid.
Tallinna Vanalinna Päevadest võtame osa alates 1989. aastast.
Seekodsetel vanalinnapäevadel esinevad meie kollektiivid Neitsitorni amfiteatri laval, kus saab näha erinevate Eestimaal elavate rahvuste etteasteid. Olete oodatud!
05. JUUNI
11:00-14:00
Tornide väljak
Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi rühmade esinemised
Pühapäeval astuvad vabale lavale erinevad Eesti rahvatantsu- ja rahvamuusikakollektiivid. Näha saab nii autori- kui pärimustantsu ja kuulata rahvapillidel esitatavat muusikat. Kuna lavale astuvad nii suured ansamblid kui väiksed kollektiivid, on oodata eriilmelisi esinemisi ning võimalus näha iga kollektiivi eripära.
11:00 Tantsuansambel Lee lasterühm
11:15 Tantsuansambel Kullaketrajad
11:30 Tantsuansambel Sõleke
12:00 Tantsuansambel Tuisuline
12:15 Kolga rahvatantsurühmad
12:45 Segarahvatantsurühm Kaktus
13:00 Leesikad
13:15 Märjamaa rahvatantsurühm Hopsani
13:30 Naisrühm Tammiku
13:45 Rahvatantsuselts Pääsuke
14:00-16:00
Tornide väljak


Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu Rahvarõivaste tuulutamine
Osale ka virtuaalsel tuulutamisel! Jälgi: FB Rahvarõivaste tuulutamine; #tuulutamine2022
Korraldajad: Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit (folkart.ee), MTÜ Rahvarõivas (rahvaroivad.ee)
Rahvarõivaste esitlused, saamislood, tants ja muusika.
Soovijatel võimalus tutvustada laval oma rahvarõivaid.
Jäädvusta end rahvarõivaisse ehituna päevapiltniku juures!
Meistrid annavad nõu ja abi rahvarõivaste valmistamisel ja hooldamisel.
Küsi ekspertidelt hinnangut oma rahvarõivakomplekti kohta ning nõuandeid selle täiendamise võimaluste ja kandmistraditsioonide kohta!
16:00-18:00
Tornide väljak
Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi galakontsert
Esinevad:
Rahvakunstiselts Leigarid
Märjamaa rahvatantsurühm Hopsani
Tantsuansambel Sõleke
Leesikad
Tantsuansambel Tuisuline
Kolga rahvatantsurühmad
Segarahvatantsurühm Kaktus
Rahvatantsuselts Pääsuke
Naisrühm Tammiku
Korraldajal on õigus teha programmis muudatusi!