Vanalinna “loovuskaitseala” lajatab Puuluubi ja villemdrillemiga

Vähem kui kuu aja pärast, 7.–9. juunil toimuvad taas Tallinna vanalinna päevad. Juba 42. väärikat sünnipäeva tähistaval festivalil moodustub vanalinnast omamoodi loovuskaitseala”, kus traditsiooniliste kultuurisündmuste kõrval õitsevad lisaks mitmesugused haruldased subkultuurid. Loovuskaitsealal saab tasuta kuulata ka kõrgtasemel linnalaulu – esinevad Puuluup, villemdrillem ja Elina Born, Kosmikud, Liisi Koikson ja kümned teised artistid.

Igas vanuses linnarahvast ootab kolm lõbusat päeva täis muusikat, kunsti, turge, kohvikuid, muuseume, mänge ja palju muud. “Tallinna ajaloolises südames toimuv armastatud festival teeb seekord vanalinnast omamoodi loovuskaitseala,” märkis Kesklinna vanem Sander Andla. “Vanalinn on läbi ajaloo inspireerinud loometegevust ja loomeinimesi. Loovuskaitseala rõhutab aga vanalinna olulist kultuurilist rolli mitte ainult mineviku võtmes, vaid ka tänaste erinevate põlvkondade jaoks,” selgitas Andla.

Loovuskaitseala toob esile ka vanalinna kui loome jaoks turvalise ja toetava keskkonna, kus saavad segamatult õitseda mitmesugused kunstid, omanäoline käsitöö ja muud loometegevused.

Mõistagi pole loovuskaitsealal ära unustatud ka lapsi, kelle arengu jaoks on igasuguste leidlikkust ja fantaasiat nõudvate ülesannete lahendamine olulise väärtusega. Lisaks põnevatele sündmustele vanalinnas on Toompargis avatud eraldi lasteala, kus igas vanuses lastega pered leiavad tegevust hommikust õhtuni. Saab maalida, meisterdada, animeerida, laule ja etendusi vaadata-kuulata ning niisama murul mürgeldada.

Loovusele ja nooruslikule elurõõmule keskendunud tänavune festival on suurepärane võimalus avastada vanalinna varjatud nurgataguseid ning nautida erinevaid kultuurielamusi.

Peaesinejad Eurovisiooni staaridest popiidoliteni

Festivali pealava asub traditsiooniliselt Harju tänava haljasalal, Niguliste kiriku kõrval. Alates reede õhtust kuni pühapäevani rõõmustavad linnakodanikke tasuta kontsertidega mitmed Eesti A-klassi staarid.

Reede, 7. juuni: Puuluup
Festivali tõmbab käima just praegu Eurovisioonil ilma tegev Puuluup. Hiiu kandleid elektroonikaga ristav pop-folgi duo on loonud Eestis täiesti omanäolise žanri. Nende looming kõigub pärimuse ja kaasaegsete muusikastiilide piiril, flirtides maailmamuusika, underground’i ja popiga.

Lastes hiiu kandle võnked läbi efektiplokkide ja luuperi kasutab auhinnatud duo alternatiivseid mängutehnikaid ja heli tekitamise võimalusi – võimendatud kajasid, koputusi, kriukse, krabinaid ja kõikvõimalikke muid veidrusi.

Laupäev, 8. juuni: villemdrillem ja Elina Born, Kosmikud
Laupäeval astuvad lavale villemdrillem ja Elina Born, kelle dünaamiline koostöö toob kuulajateni nii sügavmõttelised ballaadid kui kaasahaaravad pophümnid. Nende ühised hitid “Niiea” ja “Veelparem” on rahva poolt kõrgelt hinnatud ning selle tulemusena kogunud sotsiaalmeedias mitu miljonit vaatamist.

Ka eraldi vaadatuna saab mõlemat artisti pidada oma žanri absoluutseks tipuks. Iga-aastaselt edetabelites kõrgeid kohti vallutav villemdrillem on üks silmapaistvamatest uue laine räpi esindajatest. Enda sõnul püüab ta teha muusikat, millega iga kuulaja saaks samastuda ja see võiks inimestes lihtsalt head tuju tekitada.

Vanalinna päevadel villemdrillemit külalisesinejana toetava Elina Borni esimesed suursaavutused ulatuvad juba kümne aasta taha. End pidevalt uuesti luues, uusi žanre katsetades ja ootamatuid koostöid tehes on ta suutnud kiirelt muutuvas muusikamaailmas alati värskeks jääda.

Õhtupoole lavale astuvaid Kosmikuid iseloomustavad melanhoolsed tekstid, post-pungi ja alternatiivroki mõjutustega meeleolud. Bändi loomingus on tunda sügavat emotsionaalsust ning nende laulud peegeldavad sageli ühiskonna varjukülgi ning kaasnevaid inimlikke tundeid.

hapäev, 9. juuni: Kaisa Ling Thing, Rubundi, Liisi Koikson Trio ja TeamEn
Kaisa Ling Thingi tuntakse tema jõulistest bluusi- ja jazzilikest etteastetest. Provokatiivne, poliitiline ja praaliv, nii omajagu rafineeritud kui ka veidi labane – just nii on iseloomustatud Eesti parimat (olgugi et ainsat) palaganibluusi kollektiivi.

Rubundi on laulja, laululooja ja kitarrist Liisa Tetsmanni poolt loodud helimaailm. Muusika inspireerub öistest loometulvadest ning selles on omajagu kelmikust, näpuotsatäis melanhooliat, parajasti uima, aga ka krapsakust.

Päeva lõpetab Liisi Koikson Trio koos maagiliste Taiko-trummide ansambliga TeamEn, pakkudes festivali lõpetuseks meeliülendavat rütmide ja harmoonia kooslust. Jaapani traditsioonilistel trummidel arvatakse olevat spirituaalne tähendus. Koos kauni naishääle ja flöödiga viiakse kuulaja müstilisele helirännakule põhjamaalt otse Jaapanisse ja tagasi.

Kolm päeva ja mitusada lõbusat sündmust

Pealava ja suurem osa festivalist on vaatajale-kuulajale tasuta. Kogu festivali mahuka programmiga, sh tasuliste kontsertide, näituste ja töötubadega saab tutvuda järk-järgult festivali kodulehel. Samuti tasub jälgida Tallinna vanalinna päevade Facebooki ja Instagrami, kus jagatakse jooksvat infot esinejate ja ürituste kohta.

Tallinna vanalinna päevad toovad kokku muusikud, kunstnikud ja kultuurisõbrad üle maailma, et üheskoos tähistada loovust ja Tallinna rikkalikku kultuuripärandit. Festival rõhutab vanalinna kui inspireeriva linnaruumi tähtsust ning kutsub osalema linlasi ja külalisi igas vanuses. Oodatud on ka lemmikloomad.

Kava ja täpsem info SIIN!

Pressiteate koostas Marko Kodres

Contacts

Chief organizer Annely Pantalon
info@vanalinnapaevad.ee

Project manager Kaire Siiner  
kaire@vanalinnapaevad.ee