Vanalinnapävade avalavastus rändab ajas, magnetiks saab taevane rattasõit ühest tornist teise

21.05.2018

Kui Tallinna Vanalinna Päevad ei algaks suurejoonelise avalavastusega, siis polekski need nagu vanalinna päevad. Avalavastus on 37 aasta jooksul andnud kätte võtme, kuidas päevade sisu mõtestada ning millele seekordsel suurüritusel tähelepanu pöörata. Nii ka seekord, kus avalavastuses, mis toimub 30. mai õhtupoolikul, visandatakse Eesti riigi 100. sünnipäeval kujutluspilt möödunud sajast aastast meie linnas.

Lavastuse pealavastaja Vahur Keller, kes tuntud nii nukulavastuste lavastajana, kuid kelle jaoks ei ole võõrad ka mastaapsemad tööd, rääkis, et  avalavastus peab olema ennekõike suur show, mida saab vaadelda nii lähemalt kui kaugelt, maalida tuleb suure pintsliga ning peab olema erilisem tavapärasest teatrilavastusest.

Peategelast kehastab Kait Kall, kelle esitatud tekstid on kollaaž eesti luuletajate luuletustest. Muusikajuht on lavastusel Siim Aimla. Solistideks Hedvig Hanson ja Silver Laas, kes esitavad igast laval kujutatud kümnendist tuntumaid palu, millele lisandub veel omakorda Piret Torm-Kriisi juhendatud tantsutrupi Mooduse ajastusse sobituvad tantsud, mille tantsijad kehastavad ka erinevaid rahvamasse, kes liiguvad revolutsioonile või vahetavad riigikorda ja vajadusel ka monumente. Lavastuses on kasutusel ka videoekraan, kus jooksevad kaadrid ajaloolistest dokumentaalfilmidest, kus lavastaja soovib näidata ka meie linna arhitektuuri muutumist. Ajaloolise isikuna on laval veel Jaan Poska, kelle tähtsust Tallinna linnapea ja Eesti riigi ühe loojana on raske alahinnata. Lavastuse magnetiks kujuneb kindlasti rattaga sõit Pühavaimu kiriku tornist Raekoja torni, mis on erakordne ja üliefektne number.

VLP.300x6002