1. juuni – Kui kõik maailma võim võiks olla laste käes

Raekoja plats

11.40-13.00 Traditsiooniline Vanalinna Päevade korstnapühkijate ja laste rongkäik. Esmakordselt on Tallinna kirjalikes allikates märgitud korstnapühkijate tegevust 1402. aastal, mistõttu tähistame tänase rongkäiguga korstnapühkijate esmamainimise 615 aastapäeva – väärikas ja vana amet! Kaasa löövad kesklinna lasteaedade lapsed. Kogunemine kell 11.00, algus kell 11.40 korstnapühkija kuju juurest Savoy Boutique Hotelli (Suur-Karja 17) ees – Vabaduse väljak – Raekoja plats. Osaleb 80 korstnapühkijat Eestist, Lätist ja Soomest. Muusikat Kaitseliidu Tallinna Maleva orkestrilt.
13.00-21.30 Vanalinna Hariduskolleegiumi kontsert
Me tuleme renessansist – ansambel Gambare, Tuli Taevast, VHK gümnasistid, Tõnis Kuurme plokkflöödi ansambel.                  Laulame koos – VHK 10 koori.
Popime – ansambel Võlukeeled, juhendaja Tereza Šmerling-Heinsaar, VHK lauluvõistluse parimad palad, Elo Toodo laulustuudio.
Folgime – Juhan Uppin, Monika Väliste, Johan Kristjan Aimla, Mattias Tirmaste, ansambel Tuuleviiulid, juhendaja Kristi Alas.
Solistid koos VHK keelpilliorkestri ja ansambliga, dirigent Rasmus Puur – Sandra Uusberg ja Kristjan Üksküla, Marion ja Priit Strandberg, Aleksandra Kirikal, Pille-Riin Karro, Kea (Ketter Orav), ansamblid Kruuv ja Trikster.
21.30 Laura Prits ja Tom Cats

Noorte Linnaruumiprojekt

Kell 12.00-17.00

Noorte Linnaruumiprojekt pakub rohkesti tegevust ning uurib, mil moel näeb vanalinna tänane noor. Talvel väljakuulutatud linnaruumiprojekti konkursi tulemusena, millega kutsuti vanalinna nooreks disainima, saab vaadata, milliseid tegevusi tahetakse näha vanalinna erinevates paikades.

•          “Insta-jaht” Laial tänaval. Tänava ulatuses läbid erinevad ülesandepunktid, kus lihtsamaid ajastutruusid ülesandeid täites saad aimu, milline võis vanasti elu olla. Selle kõik saad jäädvustada Vanalinna Päevade Linnaruumiprojekti Instagrami! Korraldavad Tallinna Laagna Gümnaasiumi 7. klassi õpilased.
•          “Loodus laadi, mere moodi- teeme käsitööd teist moodi” Toompargis, lastealal. Proovime, mida kõike saab teha looduslikest ja taaskasutatavatest materjalidest. Korraldavad Tallinna Laagna Gümnaasiumi 6. klassi õpilased.
•          “Tallinna linna töö jäljendamine” Jaani kiriku kõrval rohealal. Mida pakub Tallinn kui linn ühele noorele? Korraldab Tallinna Noortevolikogu.
•          “Mängu rütm” Kanuti aias. Mängime ja võistleme erinevates rütmimängudes! Korraldavad noored Põhja-Tallinna Noortekeskusest.
•          “Iidsed seinad räägivad” Bremeni tornis. Mis oleks siis, kui iidne ja modernne kohtuvad keskaegses vangitornis? Korraldavad Tallinna Kunstigümnaasiumi 10. klassi õpilased.
•          “Esteetika vanalinnas” Gustav Adolfi Gümnaasiumi hoovis. Lauamängud, teadusteater, üllatuste labürint-tänav ning sissevaade ühe kunstniku igapäeva ellu (perfomance). Teadusteatri etendused kell 12.00 ja 14.00. Muul ajal saab ise teha lihtsamaid katseid juhendaja ja video abil. Korraldavad GAGi 8. klassi õpilased.
•          “Inspireeri end oma unistuste koju” Lai 44 kohvik-restoranis Vegan Inspiratsioon. Siin on kõigil võimalus anda oma panus kunstinäitusele joonistades või maalides  oma unistuste kodu või kodukoht. Korraldab noortekollektiiv kohvik-restoranist Vegan Inspiratsioon.
•          “Kultuurilend” Börsi käigus. Avatud raamatu installeerimine kujutamaks kultuuri kandmist ja selleni tagasijõudmist. Korraldavad Tallinna Tehnikakõrgkooli tudengid.
•          “Teadusteater” Rataskaevu ümbruses. Siin saavad kõik teadushuvilised rahuldada oma uudishimu füüsikaliste ja keemiliste katsete vastu! Korraldavad Tallinna 32. Keskkooli 11. klassi õpilased.

18.00-20.30

Avatud foorum „Disainime vanalinna nooreks!“ Arutletakse, milline oleks noorte jaoks atraktiivne vanalinn ning milliseid uudseid tegevusi, võimalusi ja lahendusi oleks vaja luua, et noored rohkem vanalinnas aega veedaksid. Arutelu toimub keskaegse rae istungi vormis, kasutades kõikvõimalikke kaasaegseid tehnilisi võimalusi. Istungit juhatab kõrgeaulise bürgermeistrina isand Urmas Vaino. Omapoolse vaatenurga esitavad raehärrade rollis eri valdkondade eksperdid, kes valivad välja ka päeva parima noorteprojekti. Osalema on oodatud nii noored ise, noortega tegelevad inimesed kui kõik, kellele teema huvi pakub. Kohtade arv piiratud, registreeru üritusele:  http://www.tallinn.ee/est/Vorm-Disainime-vanalinna-nooreks. Hopneri Maja (Raekoja plats 18)

Lisainfo.

Noorteala

Kanuti aed, kell 12.00-20.30

12.00-17.00 Rütmimängude võistlus, Põhja-Tallinna Noortekeskus
17.00-20.00 Eesti Paralümpiakomitee töötuba
17.00 Tänavaspordishow (rula, tõukeratas, BMX)
18.00 Eesti Paralümpiakomitee. Kõigil soovijatel võimalus proovida puuetega inimeste harrastatavaid spordialasid, nt. toimuvad pimelauatennis ja ratastooliralli.
19.00 Tallinna struktuuri ja kohaliku omavalitsuse valimiste simulatsioon Tallinna Noortevolikogult
20.00 Regina & Band

Lasteala

Toompark, kell 12.00-19.00

12.00-19.00 Päeva jooksul võimalik lasta teha näomaalinguid ning avatud on Skyjump ala
12.00-17.00 Laste Vabariik
Elamustuur, mis sõidab mööda Eestit ringi Laste ja Noorte Kultuuriaasta ning projekti „Eesti Vabariik 100“ raames.
Laste Vabariiki on oodatud kõik kuni 12-aastased lapsed koos perega! Täpsem info: www.minaka.ee. Üritus on kõigile tasuta!Kell 12.00-17.00 „Pandipakendite taaskasutamise teekond“ töötuba, kus tutvustatakse pandisüsteemi ja uuritakse lähemalt plast-, klaaspudeli ja plekkpurgi taaskasutamise ahelat. Mängime, mõistatame ja võistleme! Lapsi rõõmustab plekkpurgist maskott Pandu. Läbiviija Eesti Pandipakend.
Kell 12.00-12.45 ja 14.00-14.45 „Õnnitluskaart siidielemendiga“ töötuba, kus valmistame üheskoos erilisi ja imeilusaid õnnitluskaarte ning nuputame soove Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Läbiviija Nõmme Vaba Aja Keskus.
Kell 13.00-13.30, 14.00-14.30 ja 15.00-15.30 „ETI osavusmängud“ töötuba. Kes oskab kõige paremini keerutada, hüpata, täpsust visata? Parimatele auhinnad! Läbiviija Tallinna Teletorn.
Kell 13.00 ja 15.00 etendus „Kõige parem kingitus.“ Meretagusel saarel asub üks vanakraamipood, mida peavad saja-aastased kaksikõed Hulda ja Gulda. Nad on küll väga krapsakad, kuid veidi üksikud. Küll nad oleks õnnelikud, kui neil oleks kasvõi üksainus lapselaps. Parasjagu on kätte jõudnud Eesti Vabariigi sünnipäev ja preilid teevad õhtuseks peoks ettevalmistusi. Siis aga kostab korstnast linnuhäält. Edasi vallanduvad sündmused, mis viivad preilid katusele ja äratavad ellu poekese asukad, kes asuvad nuputama, mis on parim kingitus Eestile. Samal ajal on tulnud saarele poiss Priit, kes suvevaheajal preilide poes raamatuid lugemas käis. Poe elanikud Kass, Hiir, Tolmurull, Suhkur ja Sool ning külla tulnud Pääsuke teevad kõik, mis võimalik, et preilid ja Priit kokku saaksid ning Eesti sünnipäev tähistamata ei jääks. Autor Kätlin Vainola, lavastanud Taavi Tõnisson.
Kell 14.00-15.00 kummitustuur lastele vanalinnas. Väikese mõnusa jalutuskäigu jooksul saab kuulda Tallinna kõige kuulsamast mehest – Vana Toomasest, ja mitte vähem kuulsast Ülemiste vanakesest. Uurime, kuidas on Niguliste kiriku muumia tervis ja kas Tallitorni kummitus on kodus. Kui eelnev pole kuulajaid liialt ära hirmutanud, siis ekskursiooni lõpupoole proovime ka kuradi pulma trügida. Rühma suurus 25 last, läbiviija Ronk Ronk.
12.00 Tantsuklubi Koit
14.30 Tallinna Kopli Noortemaja laulustuudio ja tantsurühmad
16.00 Võimlemisklubi Piruett
17.00 Tallinna Huvikeskus Kullo tantsuansambel Sõleke
18.00 DanceLife Tantsustuudio
18.30 FreeFlow Studio tantsu- ja muusikastuudio

 Töötoad:

12.00 „Õhupallid, mullid ja žongleerimine“ töötuba
14.00-16.00 Hüpitshüplemise klubi Trikit töötuba

Rahvakultuuri ala

Tornide väljak, kell 15.00-19.00

15.00-19.00 Vana seto kultuur noorte kätes:
15.00 Avamine
15.10 Värska Muusikakooli pilliklubi
15.40 Värska Gümnaasiumi leelokoor Laanõtsirk
16.10 Seto Latsi Kuul
16.40 Mikitamäe Kool
17.40 Kultuuriklubi Setoluu
18.00 Värska Muusikakooli karmoškaduett
18.20 Värska Muusikakooli kandleansambel
18.50 Tantsutrupp Modus “Setomaania”

Päeva jooksul avatud ka seto laat ja õpitoad!

 

Toompea rütmid

14.00 Hoovielu. Leanne Barbo väikekandle õpilased. Kohvik-ateljee Bogapott (Pikk jalg 9)
15.00 Õuemuusika. Lev Urbel (vokaal, kitarr) (Rutu 3 õu)
16.00 Neitsitorni rütmid. Nõmme Noortemaja flamencostuudio Fiesta. Taani Kuninga aias Neitsitorni ees olev amfiteater (Lühike jalg 9a)
17.00 Rüütellikud puhkpillid treppidel. Big Band Mikid, solistid Els Himma ja Villem Loonde. Taani Kuninga aias Neitsitorni ees olev amfiteater (Lühike jalg 9a)
18.00 Linnuse pargi rahva muusika. Jakob Westholmi Muusikakooli õpilased. Seitsme Linnuse park
19.00 Helid lossiveerel. Eesti Kunstiakadeemia kammerkoor ja Tallinna Tehnikaülikooli kammerkoor. Kuberneri aed (Lossi plats 1a)
21.00 Loojangu tantsud. Tantsuansambel Drago. Piiskopi aed (Toom-Kooli 21)

 

Kodulinna Maja

Gümnaasiumi 3

19.00 Viiuldajate ansambel Tuuleviiulid, juhendaja Kristi Alas, Kuldjala torni neljandal korrusel. Sissepääsuks Nunnatorni (Väike-Kloostri 1) kaudu piletid hinnaga 0,50/1/1,50/2 eurot.

„Päev nendega ja nendele, kes on pisut erinevate vajadustega“

13.00 „Isevärki koolitund.“ Lastekirjanduse põhjal koostanud Ingrit Tera, esitab Laagna Lasteaed-Põhikooli näitetrupp.
14.00 Etendus „Pisikesed pakikesed,“ autor Oskar Luts. Esitab Tondi Põhikooli näitetrupp.
15.00 Kogupereetendus „Kloun ütleb EI!“ Micha Damiani jutustuse dramatiseering. Lavastab Zoja Mellov, esitab Tallinna Tugikeskuse Juks Näitetrupp.
16.00 Kontsert „Laulurõõm“

 

Töötoad

12.00-13.00 Puuhobuse valmistamise meistriklass. Puutöömeistri juhendamisel traditsiooniliste ukraina puidust hobuste ja mänguasjade valmistamine. Avatud on ka Grusbeke tornis asuv Puuhobu muuseum, kus on üleval näitus puuhobudest, mis pärit erinevatest kultuuridest ja ajastutest. Ukraina Kultuurikeskuse puusepakoda (Laboratooriumi 22)
16.00-20.00 Helina Tilga portselani ja keraamika maalimise töötuba. Osaleja tasub valmistatud eseme hinna (Pikk 41/1)
16.30 Maiustuste valmistamise töötuba (vene keeles). Tutvume näitusega „Magus kaup. Tallinna maiustustetootjad 1918-1940“ ning valmistame maiustusi vanade retseptide järgi. Vajalik eelregistreerimine tel. 6459626 või e-maili teel julia@linnamuuseum.ee. Pileti hind 2/3 eurot. Neitsitorn (Lossi plats 11/Lühike jalg 9a)

 

Tutvumiskäigud

13.00-14.00 Ukraina Kultuurikeskust tutvustav ekskursioon. (Laboratooriumi 22)
16.00 Ekskursioon „Pühavaimu seegist tütarlaste kooliks,“ (vene keeles) Jüri Kuuskemaa. Vajalik eelregistreerimine info@vanalinnapaevad.ee. Kohad on täis! Registreerimine lõppenud!
16.00 Ekskursioon Eesti Tervishoiu Muuseumi püsiekspositsioonis (eesti ja vene keeles). Pileti hind 5/8 eurot. (Lai 30)
17.00 Ekskursioon Luscher & Matieseni Eesti Joogikultuurimuuseumis koos kahe veini degusteerimisega. Pileti hind 10 eurot. (Toom-Rüütli 10)
18.00 „Kõnnime Toompea aedades“ koos kunstiajaloolase Risto Pajuga. Kokkusaamine Toompea lossi ees. Korraldab Kodulinna Maja
20.00 Ekskursioon „Pühavaimu seegist tütarlaste kooliks,“ Jüri Kuuskemaa. Vajalik eelregistreerimine info@vanalinnapaevad.ee. Kohad on täis! Registreerimine lõppenud!

 

Siin ja seal

11.00-18.00 Lasteetendused Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi hoovis TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti 12. lennu tudengitelt:
Kell 11.00 „Jonnipunn,“ autor ja lavastaja Peep Maasik.
Kell 13.00 „Töntsa-Täntsa,“ autorid Heljo Mänd ja Elar Vahter, lavastaja Elar Vahter.
Kell 14.00 „Koolikotilood,“ autor, esitaja ja lavastaja Loviise Kapper. Kell 15.00 „Miljon,“ autor ja lavastaja Kristjan Poom.
Kell 17.00 „Vaikivad trollid,“ autor ja lavastaja Mari Anton. Etendused on tasuta! (Müürivahe 12)
13.00-18.30 Kogu maailm mahub meie käte vahele! TransferWise’i algatusel kerkib maailma suurim gloobus, et tähistada lastekaitsepäeva ning maailma mitmekesisust ja avatust. Maailma suurima gloobuse täispuhumine ja püstitamine. Vabaduse väljak
15.00 „Aja kudumistelg“ Siuru Raamaturuumis. Luuleürituste põhiteemaks on erinevad põlvkonnad. Osalevad Erik Sikk (Eik) ja Peep Ilmet-Gorinov. Koostöös Eesti Kirjanike Liiduga (Pikk 43)

17.00

„Ahelad,“ tsirkuseartist Grete Grossi soololavastus. Pileti hind 8/10 eurot Piletilevist või enne algust kohapeal. Katariina kirik (Vene 14a)

17.00 Carlos Ukareda & Andres Estna. Babulja Restorani välilava (Pärnu mnt 2)
17.00 Tatjana Timofejeva, Maris Lend’i ja Tallinna Huvikeskus Kullo õpilaste kontsert. Kullo Lastegalerii (Kuninga 6)
17.00-19.00 Filmiteemaline välkviktoriin. Parimatele auhinnad! Kino Sõprus kassa (Vana-Posti 8)
18.00 Kaitseliidu Tallinna Maleva orkester. Musumägi
19.00 Võimlemispeo etendus „Kui sõnast saab liblika lend,“ Eesti Spordiselts Kalev. Sõna paneb keha liikuma – tekib tõmme ning tunne! Nii on – kui sõnast saab liblika-lennu-maagia! Kaasa teeb 800 võimlejat Tallinna ja Harjumaa võimlemisklubidest. Pealavastaja Katre Jaani. Vabaduse väljak
19.00 Ansambel Õhujõud! Babulja Restorani välilava (Pärnu mnt 2)
19.00 Etendus „Parkway Drive,“ Teater Kelm. Pileti hind 10/15 eurot. Kultuuriklubi Kelm (Vene 33)
19.00 Kontsert „Inglise 16. sajandi muusika suurkujud William Byrd ja Peter Philips“ sarjas „Käärkambri kammermuusika.“ Marju Riisikamp (klavessiin). Toomkirik (Toom-Kooli 6)
20.00 “EMTA pärimusmuusika eriala 10” avalik loeng “Traditsioonilise muusika suhestumine popmuusikale iselooomulike väljendusvahenditega,” Robert Jürjendal. Tallinna Kirjanike Maja (Harju 1)
20.00 Kontsert „Tagasipeegeldus“ sarjast „Me tuleme renessansist,“ VHK. Oma mälu jagavad 90.ndatel ja hiljem vanalinna koolides hariduse saanud noored pop-, jazz- ja folkmuusikud ning näitlejad. Vanalinna Muusikamaja (Uus 16c)
20.00 Etendus „Krabatimäng,“ T-Teater. Pileti hind 7/10 eurot. Köismäe torn (Laboratooriumi 27)
20.00-22.00 Ühislaulmine koos Salme kultuurikeskuse lauluklubiga Laulurõõm, eestvedaja Vaike Sarn. Aegu tagasi oli Vanalinna Päevadel kombeks koguneda iga toimeka päeva lõpus Loodusmuuseumi hoovi, et koos laulda. Laululehtedelt ja peast, saatega ja saateta. Tunti rõõmu koos olemisest ja koos laulmisest. Toonaste lauluõhtute eestvedajaks oli Ahto Nurk. Traditsiooni taastades kutsume kõiki taas ühislaulmistele! Oluline on ühisest laulmisest saadav rõõm! Eesti Loodusmuuseumi hoov (Lai 29a)
20.15 Neljas võimalus. Ungari Instituut esitleb: vanamuusikaansambel Musica Historica Ungarist. Varajase muusika ansambel Musica Historica on asutatud Budapestis 1988. aastal. Ansambli repertuaaris on peamiselt Ungari ja Kesk-Euroopa 11.-19. sajandi muusika. Kuid nad esitavad ka Lääne-Euroopa keskaja, renessanssi ja baroki heliloojate loomingut, aga ka Türgi õukonna muusikat (16.-18. sajand). Nende programmides on nii ilmalik kui ka vaimulik, vokaal- kui ka instrumentaalmuusika ning tihti lõppevad need vanade instrumentide esitlusega. Musica Historica on üks enim esinevaid Ungari varajase muusika ansambleid. Ungaris on neil olnud enam kui 1100 esinemist. Tihti esineb ansambel ka Transilvaanias (Rumeenia), Slovakkias, Austrias, Itaalias, Poolas, Türgis, Saksamaal ja Tšehhi Vabariigis. Ansambel on andnud välja kolm audiolinti ja viis CD-d ning on osalenud mitme audio-antoloogia koostamises. 2 tundi enne kontserti sissepääs Luscher & Matieseni Eesti Joogikultuurimuuseumisse tasuta. Hopneri Maja dieles (Vanaturu kael 3)
21.00 “EMTA pärimusmuusika eriala 10” avalik loeng “Setomaa- iidse mitmehäälsuse saar,” Janika Oras ja Žanna Pärtlas. Tallinna Kirjanike Maja (Harju 1)
22.00 “EMTA pärimusmuusika eriala 10” avalik loeng “Meestelaulu stilistikast Vahemere polüfoonia näitel,” Sakarias Jaan Leppik.  Tallinna Kirjanike Maja (Harju 1)

 

NB! Korraldaja jätab endale õiguse teha programmis muudatusi.